16. 9. 2011

APLIKACE NA OBLEČENÍ Z PLSTI - návod

Vystavil Michlena

Koupila jsem v sekáči parádní manšestráky, ovšem tedy i s parádní skobou - ale znáte to - srdeční záležitost na první pohled! (dokonce i nová majitelka je z nich nadšená!)
Díky skobě vkládám první návod na tento blog :-) - je to má oblíbená zábava s plstěnými výřezy.

Není nutné zakrývat zrovna díru nebo skvrnu, aplikací z plsti můžeme ozdobit oblečení i jen tak :-) Lépe se hodí na pevnější materiály jako je právě manšestr, džínovina, velur, teplákovina, pevnější vlněný úplet...

Když našíváme plst na oblečení, které pak budeme "normálně" PRÁT - tj. jako bavlnu, musíme si uvědomit, že plst obsahuje 40% vlny, která je sice již splstěná a vysrážená, ale při praní se může srážet dál. Zjistila jsem, že zabránit se tomu dá tím, že aplikaci přišijeme po celém jejím obvodu. Celá se pak při praní zpevní a lehce více zaplstí, ale velikost zůstane stejná. Pokud použijeme doporučený materiál, nezvlní se. Příliš tenký materiál by se pod aplikací a kolem ní mohl po vyprání vlnit. Pereme vždy na rub - obrácené aplikací dovnitř!


BUDEME POTŘEBOVAT:

- jehlu
- nůžky
- něco na dozdobení - třeba flitry
případně:
- nažehlovací záplatu nebo kousek plátna na rubovou stranu díry
- žehličku
- lepidlo na textilPRACOVNÍ POSTUP:

(1) Připravíme si jednotlivé díly aplikace, tak, jak půjdou za sebou.


(2) Toto je fáze, kterou můžeme vynechat - já jsem si práci trošku ulehčila tím, že jsem díly k sobě přichytila lepidlem na textil. S lepidlem opatrně, aby aplikace neztvrdla! Lepení není nutné, protože plst na sobě hezky drží i sama a neklouže.
Můžeme použít i špendlíky, ale je nutné dát si pozor, aby se aplikace nezvlnila - nešijeme přes špendlíky, ale vždycky je přes stehem odstraníme! 


(3) POSTUP NAŠÍVÁNÍ:  Na plst, která bude přímo na látce, nejprve našijeme všechny další části aplikace - stehy z rubové strany látky by mohly být při nošení nepříjemné.
Při sešívání plsti bavlnkou (mouliné) si nemusíme nijak zvlášť lámat hlavu pečlivostí stehů - skoro vždycky to vypadá velice dobře! :o)hotová aplikace před našitím na oblečení

(4) Trhlinu v kalhotách jsem jen lehce pevnou nití stáhla k sobě - aby šev netlačil při nošení a také proto, že aplikace z líce a nažehlovací záplata z rubu díru překryjí.


(4) Hotovou aplikaci našijeme na místo určení - můžeme si pomoci špendlíky. Použila jsem lepidlo, ale v tomto případě se moc neosvědčilo, protože materiál pod záplatou byl příliš členitý. 


A JE TO! :-)
Z vnitřní strany ještě nažehluji záplatu se samolepící vrstvou. Pokud jsme použili lepidlo na textil, také ho zafixujeme žehličkou (po zaschnutí - postupujeme podle návodu na lepidle).Když jsem našívala záplatu, všimla jsem si, že kalhoty mají ještě jeden problém - u zipu je zapínání na háčky, jenže místo jednoho háčku je díra, velká díra :-( Nakonec jsem to vyřešila našitím kloboukové gumičky, která se zahákne buď za ozdobný knoflík na líci nebo na háček, který zbyl, z rubu. TADY JE JEŠTĚ PÁR MÝCH STARŠÍCH KOUSKŮ

Zvířátka jsem stříhala podle papírových šablon - 3 jsou práce 8mi leté holčičky, sloník mé kamarádky výtvarnice.0 komentářů:

Okomentovat

 

NÁM TO SLUŠÍ! Copyright © 2010 Designed by Ipietoon Blogger Template Sponsored by Emocutez